Twitch’de sona mı geliyorum?

Tuttuğum kayıtlar beni yanıltmıyorsa Twitch üzerinden ilk canlı yayınımı 9 Ocak 2014 tarihinde yapmışım. Yine kayıt tuttuğum kadarıyla bugüne kadar 1000’e yakın canlı yayın yaparak ciddi bir yol kat etmişim. Bugün geldiğim noktada ise artık canlı yayın kariyerimin sonuna geldiğimi düşünmeye başladım. Bunun birçok sebebi var ve uzun uzun anlatmak yerine kısa kesmek istiyorum. (Kesin uzatacağım…)

Twitch’in global ve Türkiye pazarı pek tabii ki farklı dinamiklere, trendlere sahip ancak bu ayrım her geçen gün daha da keskin bir hale geliyor. Benim açımdan işin kötü yanı ise sahip olduğum ve sergilediğim yayıncılık anlayışının yavaş yavaş Türkiye pazarında ortadan kalkıyor olması. Hal böyle olunca da hem ürettiğim içeriğe verilen değer azalıyor, hem de sahip olduğum motivasyon.

Türkiye’de yayıncılık ne yazık ki birkaç istisna dışında tamamen projeler üzerine yoğunlaşmış durumda. Globalde “çapraz promosyon” denen sistem, Türkiye’de “kucak kucağa yayıncılık” formatına döndü son yıllarda. Yayıncıların birbirine sürekli pas attığı, birbirini yayın içi / yayın dışı / sosyal medya üzerinden pohpohladığı bir ortamda kimsenin yancısı olmayan, kimsenin kuyruğuna takılmayan, kimseden boost almayanların işi ne yazık ki daha zor.

Elbette ki benim gibi ortalama 100 izleyici seviyesinde olmak isteyen çok yayıncı var ve onların gözünde sahip olduğum noktadan memnun olmamak garip gelebilir ama bu işe beş yılınızı harcayıp, her hafta düzenli olarak 20 saat yayın yapıp, yayın politikanızı da seviyeli olmak üzerine kurup beklediğiniz karşılığı alamayınca hayal kırıklığı yaşamanız çok doğal. Dram yok, prim yok, laf dalaşı yok, “video izleme” yayını yok, sahte eğlence ve korku şovları yok, sadece oyun ve muhabbet var.

Son 10 aydır yaşadığım ailevi sağlık sorunları paralelinde kanalın aldığı hasarı göz önüne alarak, son haftalarda iyice düşen motivasyonumun da etkisiyle artık bir karar alma zamanı geldi. Asla yarattığım markayı gömmek ve bugüne kadar bana kesintisiz destek veren kemik kitleyi yüz üstü bırakmak gibi bir düşüncem yok ancak Twitch’e harcadığım emeği, enerjiyi farklı kanallara dağıtmaya karar verdim.

Hayır, yayınları ve içerik üretmeyi tamamen bırakmıyorum. Çok daha önceden dibe vuran ve ikinci plana attığım YouTube kanalıma ilk bakış videoları yüklemeye devam edeceğim. Eski ve alışılan düzende olmasa bile canlı yayın yapmaya da devam edeceğim ama dediğim gibi, artık karar verme zamanı geldi ve doğru kararın da enerjimi doğru şekilde kullanmak olduğunu düşünüyorum.

Beni bu yola sokan Merthan Yalçın’a ve bugüne kadar bana destek olan tek yayıncı PintiPanda başta olmak üzere herkese teşekkür ederken, beni ve sahip olduğum bilgiyi sadece işi düşünce hatırlayan çıkarcı yayıncıları da “sevgiyle” anıyorum. Bu satırlardan sonra bir süre daha eski düzende yayın yapmaya devam etmeye çalışacağım ama yeni düzene ne zaman geçeceğimi de yakında duyuracağım. Takipte kalın.

Twitch’de sona mı geliyorum?” hakkında 7 yorum

 1. Ne yazık ki, bu sektörün modası batıdan geliyor. Orda durum böyleyken anlattıklarında haklısın. Verdiğin kararı doğru bulmasam da önemli olan senin ne istediğin. Umarım aldığın yeni kararlara birlikte bu işten zevk alır hale gelirsin. Yeni sistemin şimdiden hayırlı olsun.

 2. Level yıllarından beri takip ediyorum, enerjini doğru yere vermen konusunda çok haklısın. Mesela açıkçası yayınlarında çok eğlenmiyorum ama özellikle youtube kanalındaki indie oyun incelemelerini kaçırmıyorum. Bence buradaki temel husus beni izleyen ne için izliyor diyip o konuya ağırlık vermek. Ha bi de blog yazılarını da çok seviyorum :)

 3. Twitch Türkiye’de içerik kalitesi ve seviyesi olarak bu kadar üstün bir kanalın üreticinin göz ardı edilmesi ve yalnız bırakılması gerçekten çok üzücü. Nitelikli ve seviyeli izleyici için büyük bir şanssın abi. Enerjini farklı alanlara vererek daha verimli ve karşılığını alabilir seviyeye gelirsin umarım. Her zaman takipçin olacağım :)

 4. Haklı olabilirsin abi. Ancak artık gençler televizyondan koptular ve twitch onlara yeni bir mekan oldu. Onlar da burada sadece oyun izlemek istemiyorlar. Etkileşimli bir yayın olması gereken twitch senin de söylediğin gibi dram ve prim olmayınca kabul görmüyor.

  Bunca emeklerin umarım boşa gitmez.

  Ayrıca umarım sağlık sorunlarınız çözülür. Sağlıcakla abi.

 5. Abi maalesef aynı endişeyi ben de yaşıyorum. Hatta Twitch Türkiye’nin televizyonlaşması kaçınılmaz benim gözümde. Bilemiyorum, bazen ben de uzatmaları oynuyormuşum gibi hissediyorum. Alternatif arama vakti geldi.

 6. Sen Benim Pinti Panda’dan Sonra İlk Göz Ağrımsın Abim Twitchte Olsun YouTube’da Olsun Az ve Öz Yayıncıyı Takip Ediyorum Sizin Gibi Güzel İnsanların İzlenmemesi Benide Çok Üzmekte Hep Destek Olmaya Devam Ediceğim Size Hiçbir Zaman Yalaka Yayıncı Olmadın ve Kimseyi Çıkarın Uğruna Kullanmadın Bu Konuda Seni Çok Taktir Ederim Abim.
  Twitch ve YouTube Eskisi Gibi Değil.
  Twitch Eskiden > Sen,Tuna Abi,Oguz Sasi gibi güzel abilerimle doluydu fakat şimdi durum ortada popüler oyunlar,izleme uğruna orasını burasını açanlar,ona buna laf atıp sosyal medyadan sonrada o kişiyle kanka olanlar,saçma sapan espirelere gülen kanser kitle olanlar BOSS Ekibi gibi Boş Bir Kitle.
  YouTube > Sen,Tuna Abi,Oguz Sasi,Servet Carey,Evli ve Oyuncu,Osmanlı Soylusu Çok İyidi Fakat durum çok değişti aynı gerçek hayat gibi insanlar zevksizleşti. O Boss ekibi gibi gereksiz insanları takip edip onların taklitlerini yapıyolar.
  Ben Hep Senin Gibi İnsanlara Destek Olmaya Devam Ediceğim Abi Seviliyosun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.