Keşke daha çok izlensem. Neden mi?

Hey! Bu yazıyı bir önceki yazımdan hemen sonra yazmayı planlıyordum ama olmadı. Hem yoğun canlı yayın takvimim, hem de Red Bull’un Türkiye sayfasına yazı yazmaya başlamam bu gecikmenin ana sebepleri. Evet, yanlış duymadınız, 2015’te LEVEL’dan ayrıldıktan sonra ilk kez yazı yazmaya başladım :) Red Bull için yazdığım oyun içerikli makalelerin tümüne üstteki Red Bull sekmesinden ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim sadede, yani neden daha çok izlenmek istediğime.

Birkaç yıldır Twitch üzerinden canlı yayın yapıyorum, bu yazıyı okuyanlar arasında bunu bilmeyen yoktur herhalde. Uzun süredir de bunu düzenli olarak yapıyorum, hafta içi 5 günde 20 saat yayın! (gamerrocko.com/takvim) Tabii ki dünyada bunu gerçek zamanlı bir iş gibi yapıp günde 8 saat mesai harcayanlarla kıyaslandığında az gelebilir ama Türkiye standartlarında gayet iyi bir süre, inanın bana. Peki ne kadar izleniyorum? Eh.

Twitch’in gösterge paneline göre geçen ay yayınlarım ortalama 200 civarı izlenmiş, son 30 gündeyse bu rakam 182. Birçok yayıncı için bu rakam bile ulaşılamaz noktada, biliyorum ama benim için bu seviye yeterli değil. Neden mi? Çünkü verdiğim emeğin karşılığının bu olduğunu düşünmüyorum ama ülkemizdeki izleyici kitlesini de tanıyorum. Talep edilen ile benim arz ettiğim pek uyuşmuyor. Twitch’in en popüler oyunlarını oynamadığım gibi, en popüler yayıncıları tarzında karakter de sergilemiyorum kamera karşısında.

Sebepler ve sonuçlar ortadayken her şeye rağmen daha çok izlenmek istiyorum. Neden mi? İşte cevabı: Evet, daha çok izlenince daha geniş kitlelere ulaşmak, bu sayede daha fazla abone sahibi olmak ve daha fazla para kazanmak mümkün. Peki benim tek derdim bu mu? Hayır. Benim asıl derdim belli başlı oyunların pençesine düşmüş izleyici kitlesine yepyeni oyunları tanıtmak. Beni tanırsınız, ne büyük (AAA) oyunlara öncelik veririm, ne de tribünlere oynarım. “A sıktı, B’ye geç“ söyleminin çalışmayacağı tek bir kanal varsa o da benimdir. Ben size belki de hiç izlemediğiniz ya da izleme şansınızın çok düşük olduğu oyunları göstermek, bu sayede oyun kültürünüze bir şekilde katkı sağlamak istiyorum. Şartlar el verdiğince de bunu yapmaya devam edeceğim çünkü ben bundan keyif alıyorum. Alın size birkaç örnek: My Time at Portia, Running with Rifles, Police Stories, Beat Cop, Dead Cells, The Flame in the Flood, RiME, Yonder: The Cloud Catcher Chronicles, Bomber Crew, Unearned Bounty…

“Peki ne yapacaksın?“

Twitch yayıncılığının bir hayır işi olmadığı ortada, bu işten para da kazanmak lazım ama ben şartlar beni zorlamadığı sürece yayıncılığa bildiğim ve istediğim şekilde devam edeceğim. Şartlar zorladığında ne mi olacak? Merak etmeyin, hiçbir zaman sırf para gelecek diye ne dandik Kore MMO’larına, ne de dandik mobil oyunlara sarılmayacağım. Bugüne kadar gelen bu tip birçok teklifi de kabul etmedim, sadece gerçekten oynanabilir, en olmadı “katlanılabilir“ oyunları oynamışımdır ki zaten yaptığım proje sayısından da ne kadar seçici olduğumu anlamışsınızdır :)

Evet, derdimi anlattım, rahatladım. Bundan bir ya da birkaç ay sonra daha fazla izlenmeyeceğim, biliyorum ama en azından nasıl bir yayıncı olduğumu hala anlamamış olanlar bu yazı sayesinde fikir sahibi olmuşlardır umarım. Bana göre Twitch’in dünya genelindeki en iyi yayıncısının CohhCarnage olduğunu söylemem de yine size benimle ilgili bir ipucu daha verecektir ;) O halde bu yazı burada biter, size canlı yayınlarımda iyi seyirler!

Keşke daha çok izlensem. Neden mi?” hakkında 6 yorum

 1. Yaklaşık 4 yıldır seni takip ediyorum çoğu oyunu senin sayende tanışmış oldum umarım izleyici sayın artar umarım başka oyunlarda tadarlar

 2. Abi sen gerçekten işini hakkıyla ve düzenli yapan bir insansın, senin az ama öz bir izleyici kitlen var ve ben eminim ki bu artacak sen yeter ki içinden geldiği gibi olmaya devam et abicim. Çok seviliyorsun.

 3. Seni senelerdir takip ediyorum şefik bey.Senin sayende bir sürü oyun tanıdım ve çoğu hoşuma gitti.Senin kitlen düşük ama öz.Kendini üzme.

 4. 10/08/2014
  Merhaba Şefik abi,

  Ben Emir youtube dan takip ettiğim nadir kişilerdensin.Birlikte Magicite oynamaya davet ediyorum seni.Fakat eğer kabul edersen bir kaç gün sonra oynayabiliriz.Şuan tatildeyim 🙂 Salı günü dönmeyi planlıyorum.Ayrıca sana ve LEVEL ailesine arkadaşlarımla şuan hala hazırlamakta olduğum küçük bir hediye vermeyi planlıyorum,tabi eğer kabul ederseniz.
  Yazılarını okuyorum hepinizin ellerine kollarına sağlık.Hepinizi çok seviyorum.

  Saygılarımla
  Emir Toroslu

  Beni hatırladın mı Şefik Efendi ben seni hiç unutmadım :)

  Pandanın Browinisi

 5. Birçok daha popüler oyunlar oynayan, daha çok izlenen ve izlenilecek oyunlar oynayan yayıncılar olsa da en kaliteli içerikleri sende gördüm Şefik abi ve böyle prensiplerin olup sırf para için taviz vermemen çok etkili ve nadir görülecek bir şey. Helal olsun :)

  İnşallah çok çok daha izlenir, kaliteli içeriklerinin ve emeğinin karşılığını fazlasıyla alırsın abi :)

 6. Hocam bundan 10 yıl önce filmi izlemeden biri mr.Orange dese aklıma sen gelirdin. O zamanlarda da dergiyi aldığımda ilk senin yazıları okurdum bu oyun alınır mı alınmaz mı diye. Youtube ve blogda olduğunu yıllar sonra, 2 gün önce gördüm. Şimdiden hiç duymadığım oyunları aldırmaya başladın :) Umarım şartların uygun olur da bunu tamamen kendi istediğin şekilde devam ettirirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.