Gündüz kuşağına geçiş

Toplamda 3 yılı aşkın süredir, son 1 – 1,5 yıllık kısmında da yoğun ve düzenli olarak Twitch üzerinden canlı yayın yapıyorum. Mart ayı sonu itibariyle 1 milyon izlenme ve geçtiğimiz günler itibariyle de 30 bin takipçi barajını geçmenin mutluluğunu yaşadım. Ağırlıklı olarak akşam geç saatlerde yayın açan ve sabahın erken saatlerine kadar yayına devam biri olarak son haftalarda artık takvimimi değiştirme zamanının geldiğini düşünüyordum ancak yeni düzenin nasıl olacağına bir türlü kara verememiştim; ta ki geçtiğimiz haftaya kadar.

Kendi hazırladığım yayın takvimime göz attığımda yayıncılığa ilk olarak Battlefield 4 ile başladığımı gördüm ancak ilk yayınımı kendi kanalımda mı, yoksa Multiplayer kanalında mı yaptım, onu hatırlayamıyorum cidden. İlk başta hobi olarak başladığım yayın macerama -Mart 2015’te LEVEL‘dan ayrıldıktan sonra- yavaş yavaş daha çok odaklandım ve bunu yeni bir iş olarak görmeye başladım. Haftalar ve aylar ilerledikçe önce canlı yayın altyapımı geliştirdim, ardından canlı yayın arayüzünü adam edip izleyicilere hitap eden birçok yeniliği hayata geçirmeye çalıştım.

Tek PC’den yayın yerine çift PC’den yayın düzenine geçince hem ben rahatladım, hem de oyun oynarken oluşabilecek sıkıntıların yayını aksatmamasını sağladım. Ardından Discord sunucumu açtım ve beni takip eden insanların birbirleriyle kolayca iletişim kurmalarına, hatta oyunlar oynamalarına vesile oldum. Aslında bu konuda ben kolay olanı, yani Discord ile partnerlik anlaşması yapıp sunucu açma işini hallettim, topluluğun bir araya gelmesiyse kendiliğinden ilerleyen bir süreçti ama daha da önemlisi, bu topluluğun sağlıklı şekilde bir arada yaşatılma görevini Twitch kanalımın yanı sıra Discord sunucumun da moderatörü olan ekip başarıyla üstlendi. GivePLZ aile TakeNRG

Dördüncü yılında olduğum yayıncılık kariyerimin nasıl oluştuğunu merak edenler için de kısa bir not düşeyim. Dediğim gibi, her şey bir hevesle başlamıştı ancak Multiplayer çatısı altında Türkiye’nin önemli yayıncılarını bir araya getiren Merthan‘ın buna vesile olduğunu ve bu ekibin halen demirbaşı olan Tuna‘nın (PintiPanda) bu süreçte çok önemli katkılarda bulunduğunu belirtmem gerekiyor. Gönül rahatlığıyla şunu da söyleyebilirim ki bugün geldiğim noktada bu iki isim dışında herhangi birine ne emek, ne de gönül borcum yok ve bu açıdan kafam oldukça rahat.

Gelelim asıl konuya, yani gündüz kuşağına geçme meselesine. Uzun süredir yayın takvimimi Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri 16:00 – 18:00 ve Salı, Perşembe günleri 22:00 – 05:00 saatleri şeklinde sabitlemiştim ancak akşam yayınlarından her ne kadar istatistiksel olarak daha iyi dönüş alsam da ortada iki önemli sorun bulunmakta. Bir, Türkiye’deki popüler / çok izlenen yayıncıların tümüyle aynı gün ve aynı saatlerde yayın açıyorum; iki, geç saatte başlayıp sabahın ilk saatlerine kadar yaptığım yayınlar hem bedenen, hem de zihnen oldukça yorucu oluyor.

Hal böyleyken, üstelik birçok şeyin kanal istatistiklerine göre şekillendiği bir piyasada aylık toplam izlenme sayım 30 bin bandından 180 bin bandına yükselmesine, özellikle de bazı geceler Tuna’nın auto-host desteğiyle artan “pasif seyirci” katkısına rağmen 1 Mayıs itibariyle yeni yayın takvimine geçiyorum. Merak etmeyin, haftada yine 20 saat yayın yapacağım ama 1 Mayıs’tan itibaren yayınlar hafta içi her gün 14:00 – 18:00 arası olacak. Biliyorum, bazılarınız okul ve iş sebebiyle bu yayınların bir kısmını, hatta tamamını kaçıracak, belki de tekrarları izlemek zorunda kalacak ama yayıncılığa hem bedenen, hem de zihnen daha sağlıklı şekilde devam edebilmem için yapmam gereken bir değişiklik bu.

Akşamcılar, üzülmeyin, zaman zaman sürpriz akşam yayınları yapmaya devam edeceğim. Bazı 14:00 – 18:00 yayınlarının saatlerce uzadığı günler de olacak ve eğer gündüz yayınlarına katılma şansınız hiç yoksa bu tip yayınlarda ve durumlarda yeniden buluşabiliriz. Özetle durum budur, artık köşeme çekilebilirim. Yayında görüşmek üzere!

Twitter: twitter.com/gamerrocko
Takvim: gamerrocko.com/takvim
Discord: gamerrocko.com/discord

Gündüz kuşağına geçiş” hakkında bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.