Steam Erken Erişim raporu (Nisan 11, 2017)

Bundan yaklaşık 1 yıl önce, Temmuz 2016’da Steam Erken Erişim oyunlarına dair bir rapor hazırlamıştım ancak bunu nedense paylaşmamıştım. Aradan geçen 9 aydan sonra raporu paylaşmak istediğimde de güncelleme yapmak gerekiyordu ve sonunda bu hamallığı yapıp raporu tamamladım.

Peki nedir bu Steam Erken Erişim raporu? Bildiğiniz gibi erken erişim süreci pek sevilen, iyi anılan bir süreç değil. Bunun nedeni ise erken erişim sürecinden bir türlü çıkamayan ve aylar ilerledikçe tepetaklak olan oyunlar. DayZ, ARK: Survival Evolved ve Godus gibi oyunlar yüzünden insanlar erken erişime açılan oyunlara önyargıyla bakar oldu ve hatta mümkünse bu oyunlara bulaşmamaya çalıştılar.

DayZ yüzünden insanlar Steam Erken Erişim sürecindeki oyunları almaya korkar oldular

Ne var ki erken erişim sürecini çok iyi geçiren ve başarıyla tamamlayan Don’t Starve, Wasteland 2, The Escapists, Kerbal Space Program, Verdun, Prison Architect, Darkest Dungeon, SpeedRunners, Starbound ve Killing Floor 2 gibi örnekler de mevcut ancak bunlar bile “Steam Erken Erişim” başlığının şöhretini düzeltmeye yetmiyor. Hal böyleyken ben de erken erişim sürecine giren ve hala bu süreçte yoluna devam eden oyunları bir araya getirdim ve kullanıcıların verdiği notlara göre bir rapor hazırladım.

Steam Erken Erişim sürecinin en büyük yıldızlarından Don’t Starve

İlk olarak iyiye giden örneklerle başlayayım. Halen erken erişim sürecinde olan ve son 30 günde en az 25 oyuncudan değerlendirme almış oyunları dahil ettiğim tabloda en çok gelişme gösteren oyunlar sırasıyla Blitzkrieg 3, Road Redemption, TerraTech, Distance ve We Happy Few olarak sıralanıyor. Zirvedeki Blitzkrieg 3’ün 993 kişiden aldığı not ortalaması 43 iken son 30 günde 37 kişiden aldığı not ortalaması 86 ki burada 43 puanlık bir artış söz konusu. Tabii ki değerlendirme yapmak için 37 kişilik bir grup yeterli olmayabilir ama buna rağmen mevcut gelişmeyi görmezden gelemeyiz. Popüler oyunlar arasında en çok gelişme gösteren oyunlarsa 7 Days to Die (81-to-83) ve Subnautica (91-to-93) olarak öne çıkıyor.

Notlardaki artış, düşüşteki kadar dikkat büyük çapta olmuyor

İnişe geçen oyunlara bakınca çok sayıda popüler oyun görmek mümkün. Listenin son beş sırasında DayZ, The Culling, Dead RealmSurvival: Postapocalypse Now ve Godus yer alıyor. DayZ’nin dipte yer alması hiçbirinizi şaşırtmadı, değil mi? Bugüne kadar 144.400 kişiden ortalama 67 puan alan DayZ’nin son 30 günde 1.599 kişiden aldığı not ortalaması sadece 32 ki bu da 35 puanlık bir düşüş anlamına geliyor. Düşüşe geçen popüler oyunlardan diğerleriyse ARK: Survival Evolved (69-to-48) Space Engineers (89-to-72), H1Z1: Just Survive (63-to-50), Stranded Deep (79-to-64), Battlerite (92-to-80) ve The Long Dark (94-to-82) olarak göze çarpıyor.

Bazı oyunlar aylar ilerledikçe daha dibe batıyor

Pek tabii ki yukarıda saydığım bazı oyunların notlarında ciddi değişiklikler olsa da nihai puanları halen yüksek olan The Long Dark‘a ve Battlerite‘a haksızlık etmemek lazım. Bu nedenle an itibariyle erken erişimde olup da puanı yüksek olan popüler oyunları da sıralamak ve onları onore etmek istiyorum:

 • Factorio (98-to-97)
 • RimWorld (96-to-96)
 • Subnautica (91-to-93)
 • The Forest (91-to-92)
 • Besiege (95-to-91)
 • We Happy Few (84-to-90)
 • BeamNG.drive (87-to-88)
 • My Summer Car (89-to-85)
 • 7 Days to Die (81-to-83)
 • Jalopy (83-to-82)
 • Squad (84-to-81)
 • Stonehearth (85-to-81)
 • Scrap Mechanic (84-to-80)

Tüm bu iyi ve kötü örnekler ışığında söylemek istediğim şu ki erken erişim sürecindeki oyunlara önyargıyla yaklaşmayın. Evet, iyi örneklerden çok kötü örnekler mevcut ama siz yine de erken erişimdeki oyunları satın alırken adına ve popülerliğine göre değil, oyunu yapan ekibin geçmişine (Peter Molyneux’in Godus’u istisna, kabul ediyorum.) göre karar verin. Eğer kariyeri sağlam isimler bir işe girişmişse büyük olasılıkla sonuç da başarılı olacaktır. Oyun bütçesi bir hayli kısıtlı olanlara tavsiyemse yeni çıkan oyunlar için en az bir – iki ay beklemeleri yönünde olacak.

Not #1: Raporun Excel formatındaki tam haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Not #2: Oyun süresi 2 saatin altında olup olumsuz not bırakan kullanıcıları dikkate almayın derim çünkü birçoğu para iadesi alma garantisinin verdiği rahatlıkla ve pek bir dayanağı olmayan yorumlar bırakıyorlar ne yazık ki.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.