Dürüst olmak

Dürüst olmak

Selamlar! Sakın ola ki bu yazıyı bir taşlama, iğneleme olarak algılamayın. Yapacağım tek şey kendimi ve 10 yıldır oyun sektöründe sergilediğim tavrı biraz olsun anlatmak. Konuysa oldukça net, başlıkta da yazıyor: Dürüst olmak.

10 yıldır oyun basınında yer alıyor, 3 yıldır YouTube üzerinden oyun videoları paylaşıyor, 2 yıldır da Twitch üzerinden canlı yayınlar yapıyorum. Bu süreçte birçok oyun oynadım, birçok ekipman kullandım, birçok yerden alışveriş yaptım ve bunları sürekli olarak dillendirdim. Değinmek istediğim detaysa şu ki hiçbir zaman beğenmediğim bir ekipmanı “alın”, beğenmediğim bir oyunu “oynayın”, beğenmediğim bir siteye “girin” demedim.

Uzun süredir Razer ürünlerini kullanıyorum, bildiğiniz üzere kanal sponsorum ama Razer bana teklif yaptığı için değil, ben Razer ürünlerini sevdiğim için bu tercihi yaptım. Kullandığım tüm Razer ekipmanlarını kendim seçtim, kimse de bana “şunu kullan, göster, öner” demedi. Yarın öbür gün farklı bir ürün elime geçer ve beğenirsem de söylerim ama bugüne kadar para için “Şu cihaz çok iyi ya, mutlaka alın!” demedim ve demeyi de düşünmüyorum.

Oyunlar konusunda zaman zaman teklifler geliyor, birçok YouTube ve Twitch kanalında paralı çalışmalara denk geliyorsunuzdur. Bu asla kötü bir şey değil, öncelikle bunu bilin. Kanalların ayakta kalması, insanların kanallarına daha fazla zaman ayırabilmesi için olması gereken de bu. Ben de bazı firmalardan teklif aldım, bazı oyunları oynadım ama birçok teklifi de reddettim çünkü para için abuk subuk, kurmaya bile değmeyen oyunları tanıtıp imajımı zedelemek gibi bir niyetim yok. Ha, bir oyun olur, gerçekten denemeye değerdir, o zaman bakıp oynarım, videosunu çekerim ya da canlı yayını yaparım.

Gelelim oyun teminine. Yıllardır Steam’den öneriler yapıyorum, son aylarda da kanal sponsorum olan Kinguin‘den fiyat önerileri yapıyor, paylaşıyorum. Burada da benzer bir yol izledim, teklif gelmesini beklemedim, oyun fiyatlarının uygun olduğu platformu kendim buldum, Kinguin’e kendim ulaştım ve bu işbirliğine başladım. Dikkatle takip edenler fark etmişlerdir ama bir kez daha belirteyim ki bir oyun Kinguin’de ucuzsa Kinguin, Steam’de ucuzsa Steam linkini paylaşıyorum. Körü körüne ve sponsorum diye tek taraflı bir paylaşımda bulunmuyorum, herkesin oyunları benim gibi mümkün olan en ucuz yerden almasını istiyorum.

Diyeceğim o ki her yayıncının her sponsor ile işbirliği farklı, takındığı tavır farklı olabilir ama menfaat sağlamak için dürüstlükten ödün vermek gibi bir niyetim yok. Ha, bu yüzden birçok gelir kapısını açılmadan kapamış, maddi kazanç elde etmekten vazgeçmiş olabilirim ama başlıkta da dediğim gibi, benim için öncelik dürüst olmak.

Dürüst olmak” hakkında 4 yorum

  1. Senin Simcity günlerini bilirim heyt be… :D (Bir Last Door alabilir miyim efendim.)

  2. 3 yıldır bende aynı şekilde Youtube da çalıştım ve videolar çektim. Kullanmadığım hiçbirşeyi alın bunu oynayın yada bunu alın, yapın demedim. Dürüstlük benim içinde ön plandaydı. Diğer herkesin aksine seri videoları çekmek yerine tanıtımlar ve oyun sektörü üzerine paylaşımlarda bulundum. Fakat bir türlü kıymetimiz bilinmedi. Bot kanallar parayı katlarken biz olduğumuz yerde saydık. Haliyle onlar gerek donanım,gerekse videolarını kaliteli hale getirme konusunda gelişirken biz yine yerimizde saymak zorunda kaldık. Bu iş benim için hep hobiydi ve işe dönüştürmeye daha kaliteli içerikler üretmeye çalıştım fakat olmadı. Sizde dahil bir çok kanala mesaj yazmama rağmen destek olan çıkmadığı gibi iplenmedik bile ve Üzücü ki istemedende olsa artık herşeyi bırakmaya karar verdim. Oyun sektörüne canı gönülden inanan ve gelişmesi için oyun sektörünün her alanında iş yapan bir kişi daha elveda etmiş oldu. Belki hatırlanmayacağız yada değerimiz anlaşılmayacak ama en azından “Ben elimden geleni yaptım” diyebiliyorum. Neyse daha fazla uzatmayacağım kederlenmişim baya.
    Başarılarınızın devamını diler ve aynı şekilde ilerlemenizi umarım.
    İyi Günler.
    RecLast

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.