Kalimba (İnceleme)

Alt alta, üst üste

Alt alta, üst üste

Platform türüne dair oyunları şöyle bir düşündüğümde gözümün önüne hep rengârenk grafiklere sahip, eğlenceli ve saatlerce oynanası oyunlar geliyor ama işin aslı hiçbir zaman bu kadar masum olmuyor, bunu da söyleyeyim. Nice oyunlara heyecanla başladım ve nice oyunlar nefret haykırışlarımla son buldu, bilemezsiniz. Max: The Curse of Brotherhood’u ele alalım mesela; grafikleri gayet başarılıydı, rengârenkti, karakterler de pek bir sevimliydi ama türün doğası gereği oyunda ilerledikçe zorluklar arttı, cinnet anı yaklaştı. Bir diğer örnek olarak Rayman Origins ya da Rayman Legends geliyor aklıma; yine mükemmel görsellik, mükemmel oyun mekaniği ve mükemmel cinnet! İşte Kalimba da bu sürecin bir parçası oluyor ve önce sizi kendine çekiyor, ardından duvardan duvara vuruyor.

İlk olarak “Project Totem” ismiyle duyurulan oyun, çıkış tarihine yakın bir vakitte “Kalimba” ismini aldı ve ilk ismine istinaden totemlerden oluşan bir içeriğe sahip. Olay şu ki mutlu mesut bir ada varmış, bu adada herkes gül gibi yaşarmış, sonra kötülük gelmiş, ortamı bir güzel dağıtmış, bize de adanın dört bir yanına savrulan totem parçalarını toplamak kalmış. Eh, bundan daha iyi bir hikâye beklemeyin zaten.

Kalimba bir platform oyunu, onu baştan söyledim zaten ama çok ilginç bir özelliği var: Aynı anda iki karakteri kontrol ediyoruz ve işin daha da ilginç kısmı, bunu eş zamanlı yapıyor olmamız. Yani analog kolu sağa ittiğimizde iki karakter de sağa gidiyor, zıplama tuşuna bastığımızda iki karakter de zıplıyor. Hal böyleyken işler nasıl yürüyor peki? Üstelik iki karakterin üst üste çıkması ya da birbirini daha yukarı zıplatması gereken anlar da var. Zor ama kısa sürede kapıyorsunuz olayı çünkü bölümler tasarlanırken hazırlanan yükseltileri ve çukurları kullanıp bir karakteri sıkıştırıyor, ardından diğeriyle buluşturuyorsunuz. Karakterler kimi zaman iki ayrı parkurda ilerliyor, kimi zaman da karakterlerin yolları çakışıyor ve bu süreçte sürekli olarak çevredeki detayları kullanmanız gerekiyor. Etraftaki beyaz noktaları toplayıp minimum sayıda ölürseniz de bölüm sonu skorunuza göre bir totem parçası elde ediyorsunuz. Ha bire ölürseniz elde edeceğiniz şeyse bir odun!

Oyunu tek başınıza oynarken bölüm sonlarındaki lider tablosuna bir göz atıp moralinizi bozabilirsiniz. Öte yandan oyunun iki kişilik modu da mevcut ve bu modda karakter sayısı dörde çıkıyor, işler iyice karmaşık hale geliyor; hele ki oyunu sevgilinizle oynarsanız ilişkiniz tehlikeli sularda yüzüyor, benden söylemesi. Siz en iyisi bu topa hiç girmeyin, oyunu kendi başınıza oynayın ya da beraber oynamak içinse başka oyun bulun.

Toparlamak gerekirse Kalimba gayet başarılı bir oyun, özellikle de oyun mekaniği açısından. Ne var ki oyunu oynarken size eşlik edecek, akılda kalıcı bir müziğin eksikliğini hissediyor insan. Ayrıca iki kişilik oyunun aşırı zorlayıcı olabildiğini de not düşeyim. Eğer her türlü platform oyununun altından kalkabilecek biri olduğunuza inanıyorsanız buyurun, dükkân sizin.

8,5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.