Geometry Wars 3: Dimensions (İnceleme)

İki boyut yetmedi

İki boyut yetmedi

Yabancıların “twin-stick shooter” olarak isimlendirdiği türü kısaca tanımlamak gerekirse gamepad’in bir analog koluyla kontrol ettiğimiz birimin gideceği yönü, diğer analog koluyla da ateş edeceği yönü belirliyoruz. Uzun bir geçmişi olan türün birçok farklı temada örnekleri mevcut ki ilginç örneklerden biri olarak Halo: Spartan Assault’u sayabilirim ama Geometry Wars serisi de son 10 yılın en akılda kalan örneklerinden biri. 2003 yılında ilk Xbox konsolunda boy gösteren seri, Kasım ayının sonuna doğru tam anlamıyla multi-platform bir oyun halini aldı.

Geometry Wars, tanımını yaptığım tarzda bir oyun ve bunu rengârenk görselliğiyle birleştirerek oyuncuyu ekran başına kilitliyor. Bir gemiyi kontrol ediyor, üzerimize gelen farklı geometrik şekillerdeki düşmanları durmaksızın ateş ederek indiriyor ve olabildiğince hayatta kalmaya çalışıyoruz. Serinin yeni oyunundaki en önemli yenilikse “Dimensions” takısını ifade eden üç boyutlu ortamlar. Eskiden iki boyutlu düzlemlerde mücadele ederken, oyunun henüz ilk bölümlerinde kendimizi bir kürenin etrafında dönerken buluyoruz ve bu da oynanışa farklı bir tat katıyor. Öyle ki düşmanların ya da onların atışlarının ne taraftan geleceği kestirmek kimi zaman çok güç olabiliyor.

Oyunu açar açmaz sizi kendi başınıza oynamanız için Adventure, Classic ve Bonus Levels bölümleri, ayrıca yan yana iki kişi ya da Xbox LIVE üzerinden çok kişi oynayabileceğiniz multiplayer seçenekleri karşılıyor. Adventure’da bir yol haritası var ve bölümleri teker teker oynuyor, istenen görevleri yerine getirip yıldızları topluyoruz. Her bölümde üç yıldızı toplayıp yeterli yıldız miktarına ulaşınca boss’u açıyor ve ona karşı savaşıyoruz. Classic altında birçok farklı oyun seçeneği mevcut; Deadline’da üç dakikada maksimum puana ulaşmak, King’de sadece belli alanlardan ateş ederek hayatta kalmak, Evolved Classic’te üç hakla maksimum puana ulaşmak, Pacifism’de ateş etmeden ve Trigger Gate’lerden geçerek düşmanları ortadan kaldırmak, Enemy Waves’te de tek bir hakla maksimum puan elde etmek gerekiyor. Bonus Levels altındaysa benzer görevlerin istendiği Titan, The List ve Blood Count seçenekleri yer alıyor.

Oyunda bölümleri bir bir tamamlayıp boss’ları alt ettikçe tabii ki bunun ödülünü de alıyoruz. Ödülümüzse daha güçlü atış gücü, çevremizde gezip bize hücum ve savunma konularında yardım edebilecek yardımcılar olabiliyor ama tüm bu avantaj sağlayan eklentilere rağmen oyun kimi zaman öylesine zor bir hale geliyor ki oyuna ara verip hava almaya çıkabiliyorsunuz. Üstelik bazen -oyunun doğası gereği- öylesine kaotik görüntüler ortaya çıkıyor ki oyuna hâkim olmak, hele ki benim gibi renklerle problemi olanlar için imkânsız hale gelebiliyor.

Oyunun içeriğinde onlarca oyun türü, onlarca bölüm, bölüm sonu boss’ları ve tabii ki multiplayer desteği yer alıyor. Eğer yeteri kadar iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, bir de online mecralara atılın bakalım, neler oluyor. Ben hala Adventure modunda üçüncü yıldızları nasıl alacağımı düşüneyim…

8,5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.