Draft Day Sports: Pro Basketball 4 (İnceleme)

Anında müdahale

Anında müdahale

Basketbolu her zaman daha çok sevmişimdir futbola göre. Bunun birçok sebebi var ama ilk aklıma gelenler arasında basketbolun her anının dolu dolu olması ve koçların oyuna anında müdahale edebilmesi geliyor. Futbolda bir taktik belirleyip 11 kişiyi sahaya salar ve 45 dakika boyunca bağırıp çağırarak bir şeyleri değiştirmeye çalışırsınız. Basketboldaysa her hücumu tek tek şekillendirme şansınız vardır. İşte bu sebeple basketbol oyunlarını da çok seviyorum, hele ki müdahale eden kişi olduğumda…

Draft Day Sports: Pro Basketball, yıllardır sessiz sedasız yoluna devam eden bir basketbol menajerliği oyunu. Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar küçük bir ekip tarafından geliştirilen oyun, vasat bir 2D maç motoruna sahip olmasına rağmen diğer açılardan gücünü ortaya koyup bu açığını kapatıyor. Öncelikle oyunun istatistiksel veriler konusunda oldukça cömert olduğunu söylemeliyim ki basketbolda istatistiğin yerinin ne kadar önemli olduğu herkesin malumu. Üstelik oyunun yanında ekstra olarak satılan Season Disk sayesinde tüm NBA tarihinin istatistik verileri de oyuna eklenebiliyor.

DDSPB4’te NBA, NBDL ve Euroleague içeriği yer alıyor. Varsayılan düzende Euroleague açık değil ama bir yandan NBA’de kariyer yaparken, diğer yandan Euroleague içeriğini açıp takip etmek size kalmış. Bu seçimi yaptıktan sonra genel menajerlik, antrenörlük ya da her iki görevi birden yapmak isteyip istemediğimizi belirliyor ve takımın başına geçiyoruz. Bu noktada takım isimlerindeki lisans problemi çıkıyor karşımıza ama bunları çabucak düzenlemek mümkün, oyuncu isimlerindeyse sorun yok. Ayrıca grafik paketleriyle logoları, oyuncu ve personel fotoğraflarını da oyuna eklediğinizde görsel olarak kusursuz hale geliyor oyun.

Gelelim oynanışa… Oyuna sezonun erken bir tarihinde başlayıp draft yapabiliyor, sonrasında da takaslarla takımı şekillendiriyoruz. (Direkt sezona başlamak da mümkün.) Bu sırada ilk beş, yedekler ve kadro dışı kalan oyuncular için dakika dağılımı yapıp maçların kendi kendine sonuçlanmasını isteyebiliyoruz. Maçları izlemek istediğimizdeyse vasat 2D maç motoru ya da metin anlatım seçenekleri mevcut ki ben maça anbean müdahale etmek için 2D maç motoruna katlanmayı tercih ediyorum.

Maçlarda takıma belli taktikler verebiliyoruz ama hücum çizmek gibi bir hayaliniz varsa ondan vazgeçin. 100 puanı Isolation, Pick & Roll, Post Up, Spot Up, Motion ve Transition gibi seçeneklere dağıtıyor ve bu şekilde hücumu şekillendiriyoruz. Öte yandan oyunculara da belli hücumlara yönelik bireysel antrenmanlar vererek hücumu bir miktar da olsa çeşitlendirebiliyoruz. Savunmadaki taktiksel tercihlerse maçlarda belirleniyor, kritik dakikalar için de yine taktik faul, üçlük kullanılması, ikiye bir hücum gibi seçenekler maç sırasında taktik ekranından seçilebiliyor.

Oyunda irili ufaklı birçok detay var; yardımcı koçların tercihinden tutun da finans yönetimine, istediğimiz gibi bir lig yaratabilmekten tutun da oyuncu araştırma ve takip etme süreçlerine kadar. Komple bir NBA tecrübesi sunan DDSPB4’ü, basketbol menajerliği arayanlara mutlaka tavsiye ediyorum. Üstelik önceki sürümlere göre, bu yıl Steam sayesinde de fiyatı daha uygun.

7,5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.