F1 2014 (İnceleme)

Geçen sezondan arta kalanlar

Geçen sezondan arta kalanlar

Daha önce de söylemiştim, F1 yayınlarının NTV’den çıkmasını takiben bu spora olan ilgim hızla kaybolmaya başlamıştı, bir dönem tüm takım ve pilotları ezbere sayabilirken, artık iki takım “tam” ismini bile sayamaz oldum. Buna rağmen Codemasters’ın F1 lisansını hakkıyla diriltmesinin ardından en azından oyunlar sayesinde kendimi tatmin ediyorum. Ne var ki F1 2013’ü hakkıyla oynadığımı düşünmüyorum, böyle bir iddiada da bulunamam. Bu yılsa arayı kapatmak adına F1 2014’ü çıktığı gibi kurdum, oynamaya başladım ve bakın neler gördüm.

Öncelikle şu küçük notu düşeyim. Yapımcılar, her nedense bu yıl yeni nesil konsolları es geçmişler ve oyunu PC’nin yanında sadece PS3 ve Xbox 360 için geliştirmişler. Bu nottan neyi anlıyoruz? Evet, bir geçiş yılındayız ve F1 2014’ten çok fazla şey beklemememiz lazım. Eğer beklentinizi yüksek tutarsanız da karşınızda geçen yılın oyununu bulacaksınız çünkü F1 2014, F1 2013’ün üstüne hiçbir şey katmamış âdeta. Takımlar, pistler ve kurallar tabii ki güncellenmiş ama oynanışa dair hemen hemen tek bir yenilik bile yok. Üstelik geçen yıl dikkat çeken ve beğeni toplayan “klasikler” içeriği de F1 2014’te kendine yer bulamamış. Ha, bunun yerine senaryolar üzerine kurulu içerik geliştirilmiş ama efsane pilotların yerini tutar mı bu? Hayır…

Oynanışa dair söylenecek çok fazla şey yok aslında. Yarış oyunları konusunda uzman olan Codemasters, gerçekçi bir F1 tecrübesi yaşamamız konusunda elinden geleni ardına koymamış. Özellikle bir direksiyon setiniz varsa çok eğleneceksiniz ve mücadele hissini tam anlamıyla yaşayacaksınız. Otomobillerin kullanımı, kontrolü, direksiyondan alınan geri bildirimler muazzam ama bir sorun var. Eğer oyunu gamepad ile oynamaya kalkarsanız, hızlanma konusunda bir sorun olduğunu görecek ve derhal klavyenize döneceksiniz. Öte yandan oyunu direksiyonla oynarken de mutlaka dikey senkronizasyonu (v-sync) açmanız gerekiyor, aksi takdirde otomobilin yaşadığı sarsıntılar ile direksiyona aktarılanlar arasında anlamsız bir fark oluyor. Oyunu oynadığım sırada bu sorunu ve çözümü çabucak keşfetmiştim; belki bir yamayla sorun çözülmüş olabilir ama siz yine de lafımı dinleyin.

Gelelim sadede. Puana bakıp da F1 2014’ün vasat bir oyun olduğunu düşünmeyin sakın. Yine görsel olarak çok başarılı, olabildiğince gerçekçi ve toplamda da her F1 hayranının yıl boyu oynayabileceği bir yapım var karşımızda ama geçen yılki bazı içeriklerin oyundan çıkarılması, buna karşın kayda değer bir yeniliğin de yapılmamış olması puanı düşüyor. Eğer F1 2103’ü almadıysanız, F1 2014’ü gönül rahatlığıyla alıp keyifle oynayabilirsiniz; F1 2013’ü aldıysanız da pist, takım ve pilot güncellemesi tadındaki bu oyunu alıp almamak tamamen size kalmış.

7,0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.