inFamous: First Light (İnceleme)

Fetch’in suçu ne?

Fetch’in suçu ne?

Yeni nesil konsolları çıktığı gibi satın alan, haliyle de PS4’e yaklaşık bir yıldır sahip olan biri olarak şu ana kadar bitirdiğim tek PS4 oyunu inFamous: Second Son oldu. Üstelik inFamous serisini daha önce oynamamış olduğumu göz önüne alınca oldukça ilginç bir durum bu. Ama ne yalan söyleyeyim, Second Son’ın oynanış tarzı ve görsel kalitesi fazlasıyla beğenimi toplamıştı. Hikâye ilerledikçe daha da fazla sardım oyuna, hatta haritadaki tüm parçacıkları tek tek toplayacak kadar takıntılı hale geldim. En nihayetindeyse oyun bitti, rafa kalktı. (Ne rafı? Artık dijital çağdayız!)

First Light, Second Son’daki ana karakterimiz Delsin’in yol arkadaşlarından birini, Fetch’i başrole oturtuyor. Neon gücü sayesinde ciddi bir hareket kabiliyetine sahip olan Fetch, Second Son’da zaman zaman beliriyor ve bize yardım ediyordu. First Light ise Second Son’ın öncesine götürüyor bizi. Fetch kimdir, nedir, neden sisteme karşı savaşan biri haline gelmiştir, hepsini bu oyunda öğreniyoruz. (Başka konular da var ama oyun süresi zaten kısayken hikâyeyi de açık etmeyeyim.)

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki First Light, Second Son’ın ek paketi gibi ama tek başına satın alınıp oynanabiliyor. Ek paket gibi olduğu için fiyatı gayet makul ve ama oyun süresi de oldukça kısa. Ortalama bir oyuncunun üç – dört saat içinde tüketebileceği First Light, senaryo modunun yanı sıra bizi sayısız mücadelenin içine sokarak motivasyonumuzu üst seviyede tutmaya çalışıyor. Nasıl mı?

First Light’ın hikâyesi çok derin değil, çok uzun da değil, hatta Fetch’i benimsememizi bile sağlamıyor, Delsin’in üstümüzde bıraktığı etkiye yaklaşamıyor bile. (Ha, siz Fetch’ten çok etkilenebilirsiniz, onu bilemem.) Hal böyle olunca da oyunun bizi kendine bağlaması için mücadele (challenge) içeriği baskın hale geliyor. Oyunun gidişatı içinde sağ üstte beliren mini görevler, bizi farklı hedeflere yönlendiriyor ve bunları tamamlamak isteyince oyun süremiz de artıyor. Üstelik oyundaki “eğitim” bölümleri sayesinde açılan arenalara girip daha zorlu mücadelelere de atılabiliyoruz. Tüm bu mücadelelerin sıralama tablolarına bağlanmasıysa rekabeti dünya çapında bir seviyeye taşıyor. (Ben rekabetten hemen kaçtım ne yalan söyleyeyim.)

Olayımız süper güç, değil mi? Delsin ile olan maceramıza o kadar cılız bir şekilde başlamıştık ki ulaşım oldukça zordu, haliyle şehri daha fazla keşfetme şansımız oluyordu. Fetch ise neon gücü sayesinde zaten oldukça hızlı ve üstüne bir de şehre yerleştirilmiş ufak enerji bulutları eklenince iki nokta arasındaki seyahatler çok kısa sürede tamamlanabiliyor. Bu, görevlere odaklanmak isteyenler için büyük kolaylık ama aynı zamanda şehri, şehirdeki yan görevleri görmezden gelmemize neden oluyor. Belki de bu yüzden, şehirde yapılabileceklerin sayısı Second Son’a kıyasla düşük tutulmuş.

Gelelim sadece. Eğer Second Son’ı sevdiyseniz, First Light’ı oynarken de zevk alacaksınız ama bu kez sadece tek bir gücünüz olacak, bunu unutmayın. Öte yandan benim aksime sıralama tablolarında zirveye tırmanmak gibi hevesleriniz varsa da First Light sizi saatlerce başında tutacaktır. Bu dediklerimi iyice düşünün ve öyle karar verin dostlar.

7,0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.