Titanfall: Frontier’s Edge (İnceleme)

Geç oldu, güç olmadı

Geç oldu, güç olmadı

Vallahi ne yalan söyleyeyim, derginin en çok Titanfall oynayan insanı olarak ben bile oynamakta bir hayli geciktir Fronteir’s Edge’i. Öyle ki biraz daha beklesem, yeni DLC’ye yetişebilirdim ama durdum ve şöyle dedim kendime: Oynasana ulan!

Kendimle yaşadığım küçük tartışmanın ardından oyuna giriş yaptım ve yine Emre ile turlamaya başladık yeni haritaları ama önce temel bilgileri vereyim. Frontier’s Edge, planlanan üç DLC’den ikincisi ve 9,99$ karşılığında satın alınabilir durumda. Ha, en baştan Season Pass’i kaptıysanız zaten sizindir, merak etmeyin. (Dersimiz matematik. Üç DLC’nin her biri 9,99$, üç DLC’lik Season Pass 24,99$, bu durumda Season Pass alanların kazancı 4,98$!)

Bildiğiniz üzere Titanfall tamamen multiplayer odaklı bir oyun ve içeriğindeki saplama senaryo modu, her yeni DLC ile birlikte ek bir gidişata kavuşuyor, DLC’lerle gelen haritalar da bu gidişatın bir parçası olarak öne sürülüyor. Frontier’s Edge’in ana konusu madenler ve DLC’deki üç haritadan ikisi de maden temalı olarak tasarlanmış, biz de IMC ve Militia birlikleri olarak yine uçup kaçıyor, Titan çağırıp Titan indiriyoruz.

Dig Site, tam anlamıyla bir maden bölgesi ve bu nedenle oldukça karanlık bir görselliğe sahip. Haritanın geneline hâkim olan koyu renkler, etraftaki yapılardan tutun da gökyüzüne (!) kadar uzanıyor. Hal böyle olunca da gözünüzü dört açmanız gerekiyor. Haven, oldukça ilginç bir harita çünkü günlük güneşlik, sımsıcak kumlardan serin sulara atlanabilecek bir tatil beldesini andıran yapıda. Haritanın öne çıkan özelliğiyse bol miktarda kapı ve pencere barındırması ki bu nedenle düşmanın ne zaman, nereden geleceğini kestirmek oldukça güç. Son olarak Export ise yine madencilik temalı ama bu sefer karanlık madenlerde değil, çıkarılan madenlerin taşındığı bir bölgedeyiz. Haritanın bol koridorlu tasarımı sayesinde bir o yana, bir bu yana sıçrayıp duvardan inmemek mümkün. Kendi adıma en iyi skorumu da burada yaptığımı not düşeyim. (Tam 13 pilot öldürdüm arkadaş!)

DLC’nin harita içeriğini bir kenara bırakıp oyuna eklediği en ilginç yenilikten bahsedeyim şimdi de. Arkadaşlar, Titanfall’da artık paket satın almak, ardından açmak veya kart satmak mümkün! Tüm bu işlemleri oyun içi krediyle gerçekleştiriyoruz ama korkmayın, işin içine asla gerçek para girmiyor ve gireceğini de sanmıyorum, en azından umuyorum. Bu sistemin gelmesi iyi olmuş çünkü kullanmayı tercih etmediğimiz birçok kart kazanıyorduk ve bunları heba ediyorduk ama artık 100 kredi karşılığında satabiliyoruz her birini. Oyun içinde başardığımız mini görevler sayesinde de kredi kazandığımızda belli bir bütçeye erişiyor ve farklı içeriğe sahip paketlerden satın alıp rastgele kartlar elde ediyoruz. Bu yeni özellik sayesinde benim gibi kart seçmeyi ve kullanmayı unutan oyuncuların kartlardan haberdar olması, kartlara odaklanması amaçlanmış sanırım ama ben kolay kolay adam olmam, yine unutup duruyorum kartları kullanmayı.

Frontier’s Edge, Black Market ile önceki DLC gibi basit bir harita paketi olmanın ötesine geçmiş özetle. Yeni haritalar, yeni heyecanlar demek ve marketin dışında oyuna eklenen günlük görev içeriği de oyun motivasyonunu arttırıyor. Hal böyle olunca da bize bol bol Titanfall oynamak düşüyor ama yoğun bir oyun takvimine girerken de bunu yapmak ne kadar mümkün, bilemiyorum.

8,0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.