Yapımcılar mı, oyuncular mı?

The ForestBu ne demek şimdi? Bu soru hangi amaçla sorulmuş olabilir. Kendi sorduğum soruyu size soruyorum, farkında mısınız? Şimdi, konumuz The Forest. Aslında geçtiğimiz aylarda birçok kez dile getirdiğimiz bir konu Steam Early Access ve dayanamadım, ben de topa girdim bu satırlar itibariyle.

Beni YouTube’da takip edenler, son aylarda The Forest’a sardığımı ve oyun için arka arkaya birçok video çektiğimi biliyorlar. Özellikle bir ara öylesine sardım ki oyuna, her gün The Forest videosu çıkarır oldum. Peki, sonra ne oldu? Videolara seyrekleşti, oyunu dahi oynamaz oldum. Neden? Çünkü oyun tükendi, içerik bitti.

The Forest’ın yapımcıları, birçok erken erişim oyunu gibi geliştirme sürecinde herhangi bir şey vaat etmiyorlar, haliyle oyunu eleştirmek ya da işlerin istendiği kadar hızlı gitmemesinden şikâyetçi olmak normal değil ama bu örnekte şöyle bir detay var ki birileri, oyunun yapımcılarından daha hızlı yol kat ediyorlar. Oyunun resmi güncellemeleri yaklaşık 20 günlük aralıklarla yayınlanıyorken, güncel sürüm çıktıktan kısa süre sonra bazı dehalar, oyunun sadece iki dosyası üzerinde değişiklik yaparak The Forest’a renk kattılar. Öyle ki oyunun yapımcılarının henüz yapmadıkları, belki de yapamadıkları bu detayların oyuna gelmesi, oyuncuların da sabrını zorlamaya başladı. Ne yalan söyleyeyim, ben de bu grubun bir üyesiyim.

Öyle basit örnekler sıralayabilirim ki şaşırıp kalırsınız. Oyunda bir şeyler inşa etmek mümkün ve inşa etmeden önce yapacağımız şeyin şemasını yerleştiriyor, ardından şemayı gerekli malzemelerle dolduruyoruz. Diyelim ki şemayı koydunuz ama hata yaptınız, hemen kaldırmak istediniz. Hayır, kaldıramazsınız. Oyunda şemayı iptal etmek gibi bir seçenek yok ama oyunu takip edenlerin yaptığı yamada şemaları iptal etmek mümkün. Öte yandan F1, F2, F3 gibi tuşlara atanan özellikler de oyuna, oynanışa anında etki ediyor. Bu tuşların bazısı grafik ayarlarında değişiklik yapıp performansı arttırırken, bazısı “creative” modunu açıp özgürce, kaynak sınırlaması olmadan bir şeyler üretmemizi sağlıyor. Böylesi özellikleri birileri yapabiliyorlarken, yapımcılar neden bu yönde tercih yapmıyorlar?

Açıkçası The Forest’a başlarken oyuna dair umutlarım vardı, hatta bu oyunu DayZ ve Rust gibi oyunların önüne bile koymuştum ama gelen 0.04 güncellemesinde büyük hayal kırıklığına uğradım. The Forest mutlaka ortalamanın üstünden bir oyun olacaktır, buna eminim ama oyunu şimdiden satın alıp erken erişime para yatırmanıza hiç gerek yok. Şöyle dört – beş ay geçsin, oyundaki kısıtlı içerik biraz daha zenginleşsin, ben size haber veririm. Anlaştık mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.