Operasyon

Tom Clancy's Rainbow Six SiegeDirekt konuya giriyorum. Savaş içerikli shooter oyunları deli gibi satıyor, oynanıyor. Benim de yıllardır en çok oynadığım oyunları listelemem gerekirse ilk 10 sırada en az beş adet bu tip oyun vardır. Ne var ki bu oyunların birçoğu, sizin ilk 10 listeleriniz adına da konuşmam gerekirse paldır küldür yol aldığımız, kimi zaman Rambo gibi ilerlediğimiz oyunlar oluyor. Tamam, çoğu zaman tek başımıza değiliz, yanımızda yapay zekâ kontrolünde askerler, hatta timler var ama yine de birey olarak ilerleyip önümüze geleni indiriyoruz. Bazı oyunlarda da aksiyon dozajı daha düşük oluyor, gizlilik öğeleri devreye giriyor, kenardan kenardan ilerlemeye çalışıyoruz ama an geliyor, kendimizi tutamayıp yine tetikten çekmiyoruz parmağımızı.

Gelelim konuyu getirmek istediğim yere ama önce şunu sorayım. SWAT serisini bilir misiniz? 1995 yılında yola çıkan seri, 1999 yılında üçüncü boyutla tanışmış ve tam anlamıyla polisleri kontrol edip operasyonlar düzenlediğimiz bir oyundu. Peki, Rainbow Six serisini bilir misiniz? SWAT’a göre daha yüksek ihtimal çünkü her ne kadar ilk oyunu 1998 yılında piyasaya sürülmüş olsa da 2008’de Vegas 2’nin tadına bakmıştık. Tema yine aynı; timler halinde operasyonlar düzenleyerek verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyorduk.

Bu tipte oyun az ve aklıma ilk aşamada sadece SWAT ve Rainbow Six geliyor; belki de sadece bu iki seriyi oynadığım için, bilemiyorum. Ne var ki yıllardır bu tipte ve yüksek kalitede bir oyun çıkmadı piyasaya. En başta dediğin gibi, varsa yoksa savaş, varsa yoksa geniş alanlarda önümüze geleni indirme görevi alıp duruyoruz. Hâlbuki 2011 yılında Rainbow Six serisini yeni üyesi Patriots duyurulmuştu, güzel de bir oyun içi video izlemiştik. Evinde eşiyle keyif yapan bir adamın gözünden izliyorduk olayları; kapı çalıyordu, eşimiz kapıyı açar açmaz içeri kötü adamlar dalıyorlardı, sonra da bizi ailemizle tehdit ederek üstümüze bağladıkları bombayla bizi halkın ortasına salıvereceklerdi. Olay yerine vardığımız ve minibüsten dışarı salınacağımız esnada güvenlik kuvvetlerinin düzenlediği operasyonda kötü adamlar haklandı, bir biz canlı kaldık ama üstümüzdeki mekanizmanın geri sayımı başlayınca bizi alıp köprüden aşağı attı tim elemanları, ekran karardı, oyun da karardı, bir daha sesi çıkmadı ve en sonunda iptal oldu.

Müjdeli haberse geçen ayki E3 fuarında geldi, pek bir mutlu oldum, sevincimi de hazırladığım bir görselle Twitter’da paylaşıverdim. Siege’in duyurulması, beni E3’te en çok heyecanlandıran şey oldu herhalde. Öyle de güzel bir video ve operasyon izledik ki oyunun bir an önce çıkmasını diler oldum. Ne yazık ki çıkış tarihi olarak 2015 yılı hedef gösterildi ama bu kez oyunun iptal edilmeyeceğine, eninde sonunda çıkış yapacağına inancım tam. Artık kahraman asker olmaktan, hiçbir şeyi umursamadan önüme geleni öldürmekten sıkıldım. Bir operasyonun sıradan bir elemanı olmak, rehine kurtarmak, taktiksel olarak ilerlemek, yapacağım ufak bir hatada ekip arkadaşlarımdan tokat yemek istiyorum! Beni tokat yemeyi kabul edecek kadar heyecanlandıran şeyin ne olduğunu bilmiyorsanız da sizi Siege videosuna paslıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.