2014 FIFA World Cup Brazil (İnceleme)

Çocukluktan beri favorim Hollanda

Çocukluktan beri favorim Hollanda

Direkt konuya giriyorum, tutmayın beni! Oyunu açar açmaz rengârenk, oyuncuyu Dünya Kupası atmosferine sokan bir atmosfer karşıladı beni. Birkaç onayın ardındansa Dünya Kupası’nda destekleyeceğim takım soruldu. Burada sadece kupaya katılmaya hak kazanan takımlar sıralanmamış, yani Türkiye’yi seçebildim. Ardından gelen ana menü, FIFA 14’teki menüyle aynı ama tabii ki bu oyuna özel modlar var. (Az sonra…)

Maça geçiş ekranı pek bir renkli, maç öncesi sahneler de coşku içinde ama taraftarlara yapılan yakın çekimler, sahaya atılan konfetiler ve milli marşların okunması sırasında frame-rate düşüyor. Neyse ki bu sorun maç sırasında yok, su gibi akıyor görüntü, korkmayın.

Gelelim oynanışa. Takdir edersiniz ki 2014 FIFA World Cup Brazil, iki “sezon oyunu” arasında bir “ara oyun” ve haliyle radikal değişiklikler beklemek yanlış olur. Yine de maça başlar başlamaz ilk dikkatimi çeken şey, yerden pasların daha net ve sık verilebilir olmasıydı. Sanki FIFA 14’te hiç yerden paslaşmıyormuşum gibi hissettim daha ilk dakikadan. Bu ilk şaşkınlığı attıktan sonraysa oyuna FIFA 14’e göre çarpıcı, akılda kalıcı bir yenilik eklendiğini görmedim. Belki oyunun hızında bir artış var denebilir çünkü hem paslaşmalar, hem de hücumlar çok çabuk cereyan ediyor.

Oyundaki Dünya Kupası’na özel seçenekleri daha önce 2010 FIFA World Cup South Africa’da görmüştük aslında. 2014 FIFA World Cup Brazil, bizi direkt olarak bu yaz oynanacak olan turnuvaya götürüyor. Bu noktada turnuva dışı kalan ülkeleri turnuvadaki takımlarla değiştirmek mümkün, yani yine Türkiye’yi seçme şansınız var, panik yapmayın. Kupada zafere giden yolsa kadroyu oluşturmaktan, oyuncuların form düzeyini takip etmekten ve oyuncuları çalıştırmaktan geçiyor. Takım seçimi yaptıktan sonra 23 kişilik kadroyu düzenleyebiliyor, dışarıda kalan oyunculara Dünya Kupası’nda oynama şansı bahşedebiliyoruz. Bunu hallettikten sonra karşımıza turnuva takvimi geliyor ve başlıyoruz maçlara. Takvimde maçlar arasında antrenman seansları bulunuyor ve bu seanslarda takımı analiz edip ihtiyaca göre antrenman yapabiliyoruz ki bu da takım yönetimi için etkili bir detay.

Dünya Kupası’na direkt olarak gitmek sizi huzursuz mu etti? Kupaya kendi çabanızla mı katılmak istiyorsunuz. O halde sizin için de seçenekler mevcut. Road to the FIFA World Cup, eleme gruplarından itibaren mücadele etmemiz için hazırlanmış. İster gerçek gruplara ve takvime, ister özelleştirdiğimiz yapıya göre mücadele edip, yine maçlar arasında antrenman yapıp takımı formda tutarak turnuvaya gitmeye çalışıyoruz. Story of Qualifying ise daha eğlencelik bir seçenek ve bize eleme gruplarındaki önemli maçları yeniden canlandırma şansı tanıyor. 23 büyük ve 46 küçük senaryonun bulunduğu bu bölüm sayesinde oyun yeteneklerimizi geliştirebiliyoruz. Son olarak Captain Your Country modu, kendi yarattığımız ya da hâlihazırdakilerden seçtiğimiz oyuncumuzla milli takımın bir parçası olmamızı ve hatta takıma yön vermemizi mümkün kılıyor. Bunun içinse çok çabalamalı ve tabii ki Dünya Kupası kadrosuna seçilmeyi başarabilmeliyiz.

Tabii ki oyunun online seçenekleri de var ve bunlardan en ilgi çekeni, kendimizi bir masaüstü oyununda yol almaya çalışıyor gibi hissettiğimiz Road to Rio de Janeiro. Bu modda Dünya Kupası maçlarının oynanacağı her şehirde sırasıyla 10 maç yapıyor ve bu maçlardan yeteri kadar puan toplarsak bir sonraki şehre adım atıyor, aksi takdirde önceki şehre dönüyoruz. 12 şehirlik yolun sonuysa Rio de Janeiro’ya çıkıyor ki bu da en üst lige yükselmek demek. Online FIFA World Cup ise yaptığımız online maçları Dünya Kupası formatında bize yansıtan, temelini Head to Head maçların oluşturduğu bir seçenek.

Açıkçası bir önceki turnuva oyununu almış ve bundan pişman olmuş biri olarak, yılı FIFA 14 ile kapatmaya niyetliyim. Belki de Dünya Kupası için eskisi kadar heyecanlanan biri değilimdir. Hem oyunu yeni nesil konsollara da çıkmadı, ne yapayım ben bu oyunu! PS3 ya da Xbox 360 sahiplerini ise kupa sevdalarına göre karar vermeye davet ediyorum.

8,0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.