Plants vs. Zombies: Garden Warfare (İnceleme)

Yumruğu vurdum muydu!

Yumruğu vurdum muydu!

Hiç Plants vs. Zombies oynadınız mı? Ben oynamadım. Vallahi. Çevremde oynayanlar oldu, bitirenler oldu, hala oynayanlar var ama ben bir kez olsun oynamadım, sadece izlemeyi seçtim. Oyunun renkli görselliği, eğlenceli içeriği dikkat çekici olsa da oynamadım işte. Sanırım bu sebeplerle oynamaktan çok izlemek zevk verdi bana. Bırakırlar mı? Adamlar işi biliyorlar, oyuncuyu bir şekilde avuçlarına almayı biliyorlar arkadaş. PopCap Games, Electronic Arts ve Microsoft el ele verdi, Plants vs. Zombies’i hiç oynamamış olan, beklentileri ve oyun alışkanlıkları farklı olan insanlara ulaşmanın bir yolunu buldu, o sevimli oyun bir shooter’a dönüştü, ben de dayanamadım.

Bilmeyenler için kısa bir özet: Plants vs. Zombies, bir eve doğru saldırıya geçen zombiler ve zombileri durdurmak için “köküne kadar” mücadele eden bitkiler arasında geçen bir savaşı konu alıyor. Aslında buradaki doğru kelime “savaş” olmayabilirdi, ta ki Garden Warfare çıkana kadar. Malum, en popüler oyunlar arasında shooter’lar başı çekiyor, herkes Battlefield ve Call of Duty oynuyor, şimdi bir de Titanfall çıktı. Yapımcılar da bunun farkında olarak tarihin en sevimli savaş oyununu hazırlamayı kafaya koydular ve karşımıza bu oyun çıktı. Alışılanın aksine bu kez bitkiler toprağa sabitlenmiyor, hareket ediyor, zombiler zaten hareket halinde ve bu güncelleme sayesinde aradaki en büyük dengesizlik ortadan kalkmış oluyor. Bundan sonrasıysa shooter oyunlarından alıştığımız modların “farklı” versiyonlarında savaşmak.

Garden Warfare’da üç farklı mod ve bir de “ortaya karışık” seçeneği mevcut. Garden Ops, dört kişiye kadar destek veren ve yapay zekâ kontrolündeki zombi dalgalarına karşı mücadele ettiğimiz bir yapıda, bazı dalgalar arasında da boss zombiler gelmekte. Garden Ops’u split-screen desteğiyle co-op olarak oynamak da mümkün. Gardens and Graveyards, haritalardaki bahçelerin bitkiler tarafından korunduğu, zombiler tarafındansa mezarlığa çevrilmeye çalışıldığı ilginç bir mücadele içeriyor ve eğer zombiler bir bahçeye geçirip orayı mezarlığa çevirirse bitkiler geri çekiliyor ve bir sonraki bahçeyi savunmaya başlıyor. Battlefield serisindeki Rush moduna benzer bir yapı, yabancılık çekmiyor insan. Team Vanquish ise adından tahmin edileceği üzere Team Deathmatch’i işaret ediyor ve 50 kill’e ulaşan taraf maçı kazanıyor.

Gelelim oynanışa. Başta söylediğim gibi, oyunda iki taraf yer alıyor ve her iki tarafın da dört farklı sınıfı bulunuyor. Plants tarafında Cactus, Chomper, Peashooter ve Sunflower, Zombies tarafında All-Star, Engineer, Foot Soldier ve Scientist yer alıyor. Tabii ki her sınıfın farklı özellikleri mevcut; Chomper yakın mesafede etkili ve zombileri ısırıp yutabiliyor, Sunflower takım arkadaşlarının yaralarını sarabiliyor, Peashooter adeta bir makineli tüfek gibi zombileri “topa” tutuyor, Cactus ise uzaktan iyi iş görüyor. Peki ya zombiler? All-Star ile yakın mesafeden ağır hasar verebiliyor, Engineer ile güçlü atışlar yapabiliyor, Foot Soldier ile paintball kullanarak seri atışlar yapabiliyor ve Scientist ile de daha çok takım arkadaşlarımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Ana özelliklerin dışında yan özelliklere de sahip olan karakterler, kısa sürede bu yeni özelliklere ve görsel özelleştirme seçeneklerine kavuşuyor. Paragraf boyunca bahsettiğim oynanabilir karakterlerin dışında, haritanın farklı noktalarına yerleştirilebilir bitkiler ve destek kuvvet olarak iş gören “minion” zombiler de mevcut.

Oyunun görselliğiyle göze, içeriğiyle de gönle hitap ettiği bir gerçek. Ayrıca içeriğinde gerçek anlamda herhangi bir şiddet öğesi içermemesi de oyuncu kitlesinin yaş aralığını bir hayli genişletiyor ki oynadığım maçlar sırasında öldüğü için çığlık atan birçok çocuğa denk geldim. Ne var ki oyunun fiyatı bir hayli yüksek bana sorarsanız ama yine de arkadaşlarla ve hatta ailelerin çocuklarıyla rahatlıkla oynayabileceği bir oyun. Ben çok eğlendim, siz de çok eğlenin, e mi?

8,0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.