Battlefield 4: Second Assault (İnceleme)

Eski haritalara yeni teknoloji

Eski haritalara yeni teknoloji

Önceki aylarda çıkan betası ve geçen ay çıkan tam sürümü ile birlikte kendimi Titanfall’a kaptırdım, Battlefield 4’ü de pek bir ihmal ettim. Yıllar önce Call of Duty’yi terk etmiş ve daha oturaklı, daha “sakin” bir oynanışa sahip olan Battlefield’a geçiş yapmış biri olarak yeniden hıza, aksiyona, adrenaline teslim olmayı ben de beklemiyordum. Bu beklenmedik gelişme sonrası da Second Assault’u çok fazla oynama şansım olmamıştı ama iş incelemeyi yazmaya gelince yeniden eski topraklara, hatta cidden eski topraklara dönüş yapmam gerekti.

Second Assult, Battlefield 4’ün ikinci genişleme paketi olarak Şubat ayı ortasında Premium üyelerin, Mart ayı başında da tüm oyuncuların beğenisine sunuldu. Paketin ismine bakınca içeriğini az çok tahmin ediyorsunuz herhalde ve yanılmıyorsunuz; Second Assault, Battlefield 3’te en büyük çatışmaların yaşandığı ve en popüler dört haritayı, Battlefield 4 dâhilindeki Frostbite 3’ün nimetlerinden yararlanarak çok daha gelişmiş bir halde karşımıza çıkarıyor. Hal böyle olunca da haritaların isimlerinin sonuna “2014” takısı getirilmiş.

Elimizde hangi haritalar var peki? Caspian Border, Gulf of Oman, Operation Firestorm ve tabii ki Operation Metro. Battlefield 3’ü oynadıysanız, dört haritaya da fazlasıyla hâkimsinizdir zaten ama en başta biraz zorluk çekmeniz muhtemelen, ben de çektim. Nedeniyse haritalara eklenen irili ufaklı detaylar. Öncelikle en az Bad Company 2’deki kadar güçlü bir yıkım motoruna sahip olan Battlefield 4, bu dört haritaya yıkıma yönelik geliştirmeler getiriyor. Artık metroda çökmeler oluyor, çölde kum fırtınaları çıkıyor ve göz gözü görmüyor, ayrıca yine metroya bir asansör eklenmiş ki bu da yürüyen merdivenlerdeki kilitlenmeyi bir nebze olsun çözüyor. Yine de oyunun zaman zaman bu noktada tıkanması kaçınılmaz oluyor ya neyse…

Second Assault ile haritaların dışında yeni, aslında eski bir moda da kavuşuyoruz: Capture the Flag. Açıklamama gerek var mı? Hiçbir fikriniz yoksa incelemeyi an itibariyle bırakabilir ve sonraki sayfaya geçebilirsiniz. Başka neler var yeni? Yine Battlefield 3’ten hatırlayabileceğiniz AS Val, DAO-12, F2000, M60 ve daha önceki oyunlardan da GOL ekleniyor silah yelpazemize. Son olarak yine Battlefield 3’ten hatırlayabileceğiniz Desert Patrol Vehicle (DPV) ve Skil Loader araçlarının da oyuna geri dönüş yaptığını belirteyim.

Açıkçası Second Assault sayesinde özlediğimiz haritalara yeniden kavuşmak, hatta bu haritaların çok daha keyifli hale gelmiş hallerinde çatışmalara girmek hoş duygular uyandırdı bende ama açık konuşmak gerekirse de eski haritaların ve eski silahların yeniden önümüze sunulduğu bir paket bu. Eh, hal böyle olunca da değerlendirme yaparken duygularıma teslim olmamam gerekiyor. Haritaların yıkılabilir halleri oldukça renkli, kum fırtınası çıktığında gözün gözü görmemesi müthiş bir his ve Frostbite için ciddi bir gövde gösterisi ama yine de öve öve bitiremeyeceğim, oyuna ciddi miktarda katkı sağlayan bir paket yok elimizde. Ha, Premium’u baştan alanlar için bu saatten sonra fark eden bir şey yok ve sırada üç yeni paket daha var. (Tam da çıkacağı gün PC için ertelenen Naval Strike’ı da inceleyecektim ama kısmet…) Lafı daha fazla dolandırmayıp güncellenerek çok daha eğlenceli hale gelen haritaları mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye edeyim.

7,5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.