Real World Racing (İnceleme)

Real World Racing

Real World Racing

Yıllardır ortalık Forza Motorsport ve Gran Turismo ile yıkılıyor, PC sahipleriyse tartışmaya ancak Need for Speed ile dâhil olabiliyorlar. Bir tarafta simülasyon türündeki yarış oyunları, diğer tarafta eğlencelik yapımlar. Arada farklı alternatiflere de yönelenler oluyor tabii ki ama ben size çok daha farklı bir yarış oyununu sunmak istiyorum. Yarış oyunları yelpazenizi genişletmek ve farklı bir şeyler denemek istiyorsanız, Real World Racing size bu farklılığı sunmak için hazır bekliyor.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Real World Racing, yeni çıkmış bir oyun değil ama oyunu gözden kaçırdığımı da düşünmeyin. Eylül ayından itibaren farklı dijital satış platformlarında boy gösteren ve ilk günden itibaren oynayıp takip ettiğim oyunu, Steam’e geçiş yaptıktan sonra Steam hesabıma taşıdım ve artık herkesin alıştığı bir platformdan yayımlanmışken incelemek istedim.

Real World Racing’de iki önemli detay var. Bir, oyunumuz tepe kamerasından oynanıyor. İki, yarıştığımız pistler dünyadaki büyük şehirlerin uydu görüntülerinden oluşuyor. Bu noktada yazının başındaki spota değinmek isterim ki uydu görüntüleri Google Maps’ten değil, farklı kaynaklardan alınmış durumda. Oyunda yer alan şehirlere Paris’i, Roma’yı, Berlin’i ve Londra’yı örnek verebilirim. Peki, dünyanın bu önemli şehirlerinde neler mi yapıyoruz? İşte bu konuda oyun bir hayli zengin. Öncelikle oyuna temelden başlamak isteyenler için bir Career modu mevcut. Yeni başlayanlar için kulağa kapsamlı geliyor belki ama kariyere başlamadan önce Driving Licence sürecine tabi tutulmamız, kontrolleri ve oynanışı öğrenmek isteyenler için birebir. Bu bölümü aşınca da ilk klasmandan itibaren yarışlara katılıyor ve derece yapa yapa yolumuza devam ediyoruz.

Oyunu bir kez kaptıktan sonra ana menüdeki Arcade seçeneğine basıp Quick Race, Time Trial ve Leaderboards gibi alt başlıklara ulaşabilirsiniz. Real World Racing’e eliniz bir kez alıştıktan sonra dünya sıralamalarında boy göstermek isteyeceğinize eminim. Üstelik dünyaya meydan okumak için oyunun Multiplayer desteği de mevcut. Multiplayer seçeneği altında Online Challenges ve Online Quick Race alt başlıkları mevcut, seçim yaptıktan sonra “oda” oluşturarak ya da mevcut bir odaya girerek yarışlara katılabiliyorsunuz. Ne var ki oyunun kalabalık bir oyuncu kitlesi olmadığı için henüz bir odaya rastlayamadım. Hâlbuki multiplayer yarışlarda kullanılmak üzere kısa mesajlar hazırlayabileceğimiz basit bir sistem de söz konusu ve ben birilerini geride bıraktıktan sonra “Sollama beni, sollarım seni!” mesajı yollamak istiyordum rakiplerime…

Pistler gerçek, bol yarış seçeneği var ama bu kadar mı? Değil. Ana menüdeki Garage & Shop seçeneğine tıklayıp oyunun otomobil yelpazesine göz atabilirsiniz. Oyunun başında elbette ki düşük klasmanda otomobiller açık sadece ama oyun boyunca para kazanıp daha iyi otomobiller satın almak mümkün. Otomobiller beş sınıfa ayrılmış durumda ve her bir otomobil için de hız, ağırlık, motor kapasitesi gibi detaylı bilgiler aynı ekranda gösterilmekte.

İçerikten bol bol bahsettiğime göre artık oynanışa geçebilirim. Bugüne kadar tepeden görüş açısına sahip birçok yarış oyunu oynadım, siz de oynamışsınızdır. Haliyle oynanışa alışmak pek zor değil; yukarı – aşağı yön tuşlarıyla hızımızı, sol – sağ yön tuşlarıyla da direksiyonu kontrol ediyoruz, “Ctrl” tuşu da el frenine denk geliyor. Bu temel bilgiler ışığında yarışırken rakiplerin hemen arkasına geçip rüzgârın etkisinden kurtulmak ve bir anda fırlayıp onları geride bırakabilmek gibi (slipstreaming) ince detaylar da mevcut oyunda.

Bitiş çizgisine doğru gelirken şu detayı da vermek isterim: Uydu görüntülerinden oluşan pistler, üzerine işlenmiş üç boyutlu görseller sayesinde hareket, boyut ve canlılık kazanmış durumda. Yani oyunu oynarken durgun bir uydu görüntüsü değil, canlı bir dünya görüyorsunuz. Öte yandan belli bir hızdan sonra pisti anlamak bir hayli zorlaşabiliyor ya da benim gözler iyice gitti arkadaşlar. Ve artık çizgiyi geçerken de gayet eğlenceli bulduğum bu oyunu, mevcut yarış oyunlarından sıkılanlara mutlaka tavsiye ediyor ve otomobilin anahtarını şuraya bırakıyorum.

8,0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.