YouTube ne yapıyor?

GamerRockoBildiğiniz üzere bir yıla yakın süredir “GamerRocko” adlı, www.youtube.com/GamerRocko adresinden ulaşabileceğiniz bir YouTube kanalının sahibiyim, oynadığım oyunlardan yaptığım kayıtları oyuncularla paylaşmayı seviyorum. Bunu yaparken tabii ki belli kurallara bağlı kalmalı, yanlış yapmamalı ve hem YouTube’a, hem de telif hakkı sahiplerine karşı sorumluluklarımı unutmamalıyım. Süreç boyunca her şeyin olması gerektiği gibi olması için belli aşamalardan geçmek, belli başvurularda bulunmak ve belli bağlantıları kurmak gerekiyor. Bu sayede ne oluyor? Bireysel olarak koruyamayacağınız haklarınızı, bunun için oluşturulmuş oluşumlar sayesinde koruyabiliyorsunuz. Ne güzel anlatıyorum, değil mi? Sanki siz üstünüze düşeni yaparsanız, en ufak bir dertle karşılaşmayacakmışsınız gibi geliyor kulağa ama öyle değil arkadaşlar.

YouTube’un aylar önce duyurduğu, Kasım ayında olması planlanan ama Aralık ayı başına ertelenen değişiklikler silsilesinin neler getireceğini önceden kestirmek hiç kolay değildi. Telif haklarının çok daha “etkili” bir biçimde korunacağına dair söylemler, YouTuber’ları korkutmuyordu çünkü her YouTuber kuralları, yapılması gerekenleri biliyordu. Peki, ne oldu? YouTube öyle bir sistem getirdi ki herkesin e-posta kutusu YouTube’dan gelen e-postalarla dolup taştı, YouTuber camiası ne yapacağını şaşırdı.

Ne yaptı YouTube? Bugüne kadar yüklenen tüm videoların üstüne bir bot ordusu saldı. Bu botlar ne yapıyor peki? Telif hakkı ihlallerini ve üçüncü parti içerik eşleşmelerini belirleyerek kullanıcılara uyarı yolluyor. Hala kulağa normal geliyor her şey, değil mi? Hayır arkadaşlar, hiçbir şey normal değil. Problem şu ki eşleşmeler o kadar saçma sonuçlar doğurdu ki aylardır, hatta yıllardır problemsiz olarak yayında olan videolar bir anda kaybolmaya başladı. Eşleşme durumlarında öne sürülen sebepler, sahneler de o kadar saçma ki ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Örneğin, Beyond: Two Souls için hazırladığım 14 bölümlük serinin 10. bölümü, “videoda Arab Reach Media’ya ait içerik var” gerekçesiyle dünya çapında engellendi. Mantık mı arıyorsunuz? Ben aradım, bulamadım. Bu verdiğim en kötü duruma bir örnek tabii ki; genelde videolar, şarkılar nedeniyle bazı ülkeler için engelleniyor ve neyse ki bu tip birçok video, videolarım hala yayında, izlenebilir durumda.

YouTube’un bu tip durumlar için bir itiraz mekanizması da mevcut ama sonuç almak her zaman mümkün olmuyor. Üstelik benim gibi herhangi bir network’e bağlı değilseniz, yani bir bireyseniz işiniz bir miktar daha zor olabiliyor. İşi daha da zorlaştıransa YouTube’un gelen tepkiler üzerine -ki dünya çapındaki birçok ünlü YouTuber da aynı dertte mustarip- yapıcı bir açıklama yapmak yerine “Biz doğruyu yaptık, sizin yapmanız gerekenler var ve onlar da şunlar.” şeklinde bir yaklaşım benimsemesi.

Sonuç ne olacak dersiniz? Oyun firmalarının çoğu, an itibariyle zor durumda kalan YouTuber’lara destek vermeye, konuyu çözmeye çalışıyor. Bazı YouTuber’lar ise YouTube’a ara verdi ya da içerik oluşturma hızını düşürdüler. Bu sadece bir başlangıç olabilir. Eğer YouTube geri adım atmazsa hem oyuncular, hem de YouTube kaybedebilir. İş o noktaya gelirse de an itibariyle burnundan kıl aldırmayan YouTube’un geri adım atması kaçınılmaz olur kanımca. Bekleyip göreceğiz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.