Shank 2’ye ısınırken…

Shank 2Shank 2’nin çıkış tarihi ve fiyatı belli olmuş, oyunun çıkış tarihi de yaklaşmışken kendime bir hedef belirledim, biraz da Shank 2’nin çıkış tarihinin yaklaşıyor olmasından hareketle yarıda kalmış ilk oyunu bitireyim dedim. Bugüne kadar oynadığım en “renkli” kanlı oyunun Shank olduğunu söyleyebilirim. Kimilerinin aklından Postal serisi geçiyor olabilir ama Postal’ın, özellikle Postal III ile birlikte “rengini” kaybettiğini ve işin cidden suyunu çıkardığını söyleyebilirim. Bu noktada unvanı hak eden tek oyun olarak Shank kalıyor elimde. (Önerisi olan varsa alayım.) Peki nedir Shank’i bu kadar kanlı olmasına rağmen renkli kılan?

Öncelikle oyun bir hayli kanlı ve evet, rengin temel kaynağı da bu. Ama oyunun öylesine eğlenceli bir oynanışı var ki ne kanı görüyor gözünüz, ne de başka bir şeyi. Gerçi o oynanış öylesine kana buluyor ki etrafı. Ailesini kaybeden ve öç almak için yola koyulan… Devamını söylememe gerek yok, klişenin tavan yaptığı bir hikaye. Shank’in önüne çıkanlarsa feci şekilde can verecek sokak serserileri ve bölüm sonlarındaki asıl düşmanlar. Onları bıçak ve tabanca ile öldürüyor, elektrikli testereyle daha da ileriye gidiyor, sonrasında pompalı tüfek, uzi ve machete işin içine girince iyice bir keyifleniyoruz. Tam bu noktada, oyunu oynamaya başladığım günden sonra varlığını öğrendiğim ama oyundan çok kısa bir süre önce vizyona giren, oyunu bitirme hamlemden de kısa bir süre önce izlediğim Machete filmine pas vermeden edemem. En kaba haliyle değerlendirmek gerekirse Shank ile Machete arasında çok net benzerlikler var ve bu durum, ikili arasında çok güzel bir geçiş yapmamı sağladı. Ana karakter, hikaye, kullanılan silahlar, kan dozajı… Eğer Shank’i oynayıp Machete’i izlemediyseniz ya da Machete’i izleyip Shank’i oynamadıysanız, Shank 2’den önce boşluğu doldurun ve kendinizi şimdiden hazırlayın. Son olarak Shank 2 notlarını vereyim:

PC / Steam: 7 Şubat / 9.99$
PlayStation 3 / PSN: 7 Şubat / 9.99$
Xbox 360 / XBL: 8 Şubat / 800 MS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.