Amy için değer mi?

Kızımız da pek bir ürkek

Kızımız da pek bir ürkek

Bir grup Fransız oyun yapımcısı bir araya gelirler, 2005 yılında VectorCell adlı bir şirket kurarlar ve ilk büyük projelerini bugün oyun dünyasına sunarlar. AMY… Küçücük, ürkek, otistik ve sevgiye muhtaç bir kız Amy. Onun yanında yer alan, ona yardım edebilecek, istediği sevgiyi ona verebilecek tek kişiyse biziz, Lana rolünde. Korku temalı, hayatta kalma mücadelesi verdiğimiz ve sadece kendimizi değil, bu küçük kızı da düşünmemiz gereken bir oyun AMY. An itibariyle PlayStation Network ve Xbox LIVE üzerinden yayınlanan oyunda öncelikle Lana’yı ve zaman zaman da Amy’yi kontrol ederek hayatta kalmamız gerekiyor. Hayatımızı tehlikeye sokan şey ne olabilir sizce? Çok yaratıcı birileri değil, sadece virüse maruz kalıp mutasyona uğramış düşmanlar var karşımızda.

Lana’nın fiziksel olarak pek güçlü olmadığı, Amy’ninse yardımcı rolde birtakım yeteneklerini sergilediği oyunun demosunu bir saat kadar önce oynadım. Bir tren yolculuğunun kazayla sonuçlanmasının ardından başlayan macerada, kapalı ve dar koridorlarda yol alarak önce Amy’yi buluyor, sonra maceraya beraberce devam ediyoruz. Karanlık atmosfere ani korku öğeleri eklenmiş ama pek işe yaramıyor. Aslında kendimi atmosfere kaptırmamı engelleyen teknik sorunlar da korkuyu arka plana atıyor. En basitinden kapalı ve dar koridorlarda üçüncü şahıs kamerasından oynanan hemen hemen her oyunun ortak sorunu, kamera problemi sinir bozucu. (Dead Space’in gözünü seveyim!) Oyunda ağır ağır ilerlemek gerekiyor belki de ama biraz hızlanayım, aksiyona dalayım deyince iş çığırından çıkıyor. Böylesi bir ortamda hem kendimi, hem de Amy’yi göz önünde ve hayatta tutmam çok zor. Demoyu bitirmekte problem olmadı ama oyunun devamında neler olur, tahmin demiyorum. Kamera açılarını bir kenara bırakınca frame-rate problemi, geçiş animasyonlarıyla sık sık bölünen oyun akışı, hantal ve tutarsız dövüş sistemi gibi yeni maddeler de oyunun oynanabilirliğini aşağıya çekiyor. Yine de korku oyunlarına meraklı olan herkesin merak edip denemek isteyeceği, diğer indirilebilir oyunlara göre daha düşük bir fiyata (800 MP / 9.99$) sahip olan AMY’nin demosunu bir test edin bakalım ama değeceğini sanmıyorum. Şöyle de önemli bir not var ki oyunun yapımında, döneminin en iyi oyunlarından Flashback’i hazırlayan Paul Cuisset bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.