Xbox LIVE’da House Party!

Hayatta tutunmak...

Hayatta tutunmak…

Dün başlayan ve 13 Ocak’a kadar da sürecek olan CES 2012’nin ilk gününde Microsoft boy gösterdi. İşletim sistemi, yeni teknolojiler, mobil açılımlar bir yana, benim ilgilendiğim tek konu Xbox 360 için duyurulan yenilikler, oyunlar, projeler oldu. Xbox LIVE’ın ne kadar güçlü bir platform olduğu ve ne kadar önemli yapımlara ev sahipliği yaptığı ortada. Özellikle Xbox LIVE Arcade oyunlarının başarısı da yadsınamaz bir gerçek. Neler gördük bu başlık altında? Bir çırpıda aklıma gelenler Castle Crashers, Limbo ve Shadow Complex. Kimisi diğer platformlara da uyarlandı, kimisi hala Xbox 360’a özel olmayı sürdürdü. Şimdiyse menüye yeni isimler eklendi ve çıkış tarihi için bekleme süreci başladı.

Major Nelson’ın kendi sayfasından da detaylarını aktardığı “House Party”nin üyeleri arasında dikkatimi çeken iki oyun var. I Am Alive ile başlamak gerekirse yıllar önce oyun hakkındaki ilk yazıyı hazırladığım gelir aklıma. O zamanlar standart bir oyun olarak tasarlanan I Am Alive’da, deprem sonrası yerle bir olan Chicago şehrinde hayatta kalma savaşı veren, aynı zamanda kaybolan eşini ve küçük kızını arayan bir karakter kontrol edecektik. Oyun duyuruldu 2008’de, yıl oldu 2012, yapımcı değişti, oyunun hikayesi sabit kaldı ve standart olarak tabir ettiğim oyun, indirilebilir oyun formatına geçiş yaptı. An itibariyle PlayStation 3 ve Xbox 360 için geliştirilen oyunu birkaç ay içinde PlayStation Network ve Xbox LIVE üzerinden almak mümkün olur umarım. (Güncelleme: Çıkış tarihi 22 Şubat 2012)

İkinci oyun Alan Wake’s American Nightmare. Hani bir ara bahsetmiştim ya, alıp alıp oynamadığım sürüyle oyun var ve o sürünün yıldızlarından biri de Alan Wake diye. Hah, işte o Alan Wake odamda uyuya dursun, rüyası bir kabusa dönmek üzere. Kısa bir süre önce duyurulan Alan Wake’s American Nightmare, I Am Alive gibi indirilebilir bir oyun ve Alan Wake gibi Xbox 360’a özel olarak geliştiriliyor. Alan Wake’in PC için hazırlandığı geçen ay duyurulmuştu ama yeni oyun için böyle bir not düşülmedi henüz. I Am Alive gibi 2012’nin ilk üç ayında piyasaya sürülmesi planlanan oyundan önce Alan Wake’i bitirme ihtimalim var mı? Çok zor ama deneyeceğim. (Güncelleme: Çıkış tarihi 15 Şubat 2012)

Hazır bahsetmişken partinin diğer davetlilerini de sayayım. EA’in WARP’u, puzzle temelli ve gizliliğin esas olduğu bir aksiyon oyunu, aynı zamanda yapı olarak ‘Splosion Man’i fazlasıyla andırıyor. Oyunda Zero adlı ve hapsedilmiş bir karakteri kontrol edip kaçış yolunu arayacağız. THQ’nun Nexuiz’i ise daha önce Capsized’ı hazırlayan ekip tarafından geliştiriliyor. 2005 yılında yayınlanan ve ilerleyen yıllarda güncellenen oyunun remake (yenilenmiş) versiyonuna Steam, PlayStation Network ve Xbox Live üzerinden ulaşabileceğiz. CryENGINE 3 ile hazırlanan, FPS türündeki ve online desteği bulunan Nexuiz’in -WARP’a kıyasla- pek de dikkatimi çektiğini söyleyemem.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.