FIFA mı, PES mi?

Eyvah eyvah! Böylesine alevli tartışmalara vesile olan bir konuyu başlık olarak mı belirledim yazıma?! Bu ne deli cesareti böyle! Üstelik her iki oyuna da putlaştıran, her iki oyunu da ailesinden daha çok önemseyen bir grup oyuncu varken ne diyebilirim ki ben şimdi? Gerçekleri ortaya koysam yeterli olur mu? Yok yok, en iyisi olaya ekonomik, toplumsal, hatta siyasal açıdan yaklaşmak olacak. Ama sonuçta alt tarafı iki oyun, iki seri değil mi bunlar? Nedir olayı bu kadar sansasyonel ve tartışmalı yapan? Şöyle…

Bildiğiniz üzere LEVEL’da futboldan sorumlu bakan koltuğunda önce Fırat, sonra da vekaleten ben oturmaktayım. Oyun tarihinin ilk futbol oyunlarından bugüne kadar her türlü futbol oyununu oynadığımız ve konuya hakim olduğumuzsa mütevazılığa yer bırakmayan bir gerçek. Peki bu, dünyada futbol oyunlarından en iyi anlayan iki kişinin biz olduğumuz anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır. Ama futbol oyunlarını tartmak, detayları irdelemek ve en iyisini bulmak konusunda da bir hayli tecrübeli olduğumuzu söyleyebilirim. Bugüne kadar hangi oyunun daha iyi olduğu konusunda fikirlerimizi takip ettiniz mi? Birçoğunuz etmişsinizdir ama takip etmeyenler, hatta takip etmemekle kalmayıp tuhaf suçlamalar yapanlar da oldu bize karşı, LEVEL’a karşı…

Futbol oyunları konusunda birkaç yıl öncesine kadar sürekli olarak Pro Evolution Soccer’ı ön plana çıkarıyor, öneriyorduk. Bu süreçte FIFA serisini ne kadar eleştirdiğimizi, hatta yerin dibine soktuğumuzu çok iyi bilen sayısız okurumuz vardır. Ne var ki dünya basınında da bu durumu açıkça ortaya koyan birçok yayın bulunmaktaydı. Sonrasında ne oldu? Tüm dünyanın ön plana çıkardığı PES, Konami’nin gevşemesine ve zafer sarhoşluğuna kapılmasına vesile oldu. Electronic Arts da boş durur mu; bu fırsatı anında lehine çevirmek adına çok önemli müdahalelerde bulundu ve FIFA 09 itibariyle dikkat çekmeye başladı, FIFA 10 ile de liderliği farklı bir şekilde ele geçirdi. Şimdi olayı böyle özetlediğimiz zaman “FIFA da oyun mu, en iyisi PES 2010!” gibi cümlelerle karşılaşıyoruz. Bir de siz söyleyin o zaman; neden PES 2010 daha iyi? Biraz detaya inelim mi?

Kimileri der ki FIFA serisi, sadece lisans avantajı sayesinde önde. Biz PES’i FIFA’nın önüne koyduğumuz zaman PES’in lisans problemi yok muydu? Tabii ki vardı ve bugünkünden daha da vahimdi durum. O halde lisansı avantajdan sayamayız. Oyuncu animasyonlarına, animasyon çeşitliliğine ve fiziksel tepkilere dikkat ediyor musunuz peki? Odun gibi koşan, vücutlarında herhangi bir bükülme olmayan PES adamcıklarını nasıl olur da FIFA’nın önüne koyabiliriz? Ya şut animasyonlarına ne demeli? Sürekli olarak aynı şutu attığımız PES mi, çeşitlilik konusunda sınır tanımayan FIFA mı?

Aslında örnekleri çoğaltabilirim ama bu noktada tek bir hatırlatma bile FIFA’nın PES’ten üstün olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu yıl PES 2011 için çalışmalarını sürdüren Konami adına açıklama yapan yetkililer bile FIFA karşısında geride kaldıklarını ve yeniden öne çıkabilmek için PES 2010’a göre radikal değişiklikler yapacaklarını söylediler. Konami bile mağlubiyeti kabul etmişken, sırf Türkiye’deki oyun oynatan mekanlarda PES oynatılıyor diye PES’in daha iyi olduğunu söylemek ne kadar doğru olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.