Chelsea on the Rocks

Hotel Chelsea… New York’un Manhattan bölgesinde bulunan ve 1883’ten beri dimdik ayakta duran bir otel. Ancak sıradan bir otel değil Hotel Chelsea. Kurulduğu, inşa edildiği, açıldığı günden itibaren sanatın birçok dalından sayısız sanatçıya yuva ve ilham kaynağı olmuş bir yer. Birçok şarkı bu otelde yazılmış, bir çok şiir bu otelde ilham bulmuş, birçok film bu otelde çekilmiş ve bu durum da birçok yapıta konu olmuş. Böylesine muazzam detaylara sahip bir otelin belgeselini çekmek fikri de Abel Ferrara’nın aklına gelmiş.

2008 yapımı olan ve şu ana kadar sadece festivallerde boy gösteren belgeselde Adam Goldberg, Ethan Hawke ve Dennis Hopper gibi ünlü isimlerin yanı sıra hayatının en azından bir bölümünü bile Hotel Chelsea’de geçirmiş olan insanlar rol alıyor. Ancak tüm ünlü ve ünsüz karakterler bir yana, belgeselin esas yıldızı, otelde gerçekleşen bir olayı müthiş bir şekilde izleyiciye aktaran Milos Forman. Jim Carrey’nin başrolünü oynadığı Man on the Moon’un yönetmeni olan Forman, otelde meydana gelen bir yangını öylesine etkileyici ve güzel anlatıyor ki anlattığı olayın filmini çekiyor sanki. Belgeselden aklımda kalan tek olumsuz not ise bir belgeselde, özellikle de birçok insanın anekdotlarını aktardığı bir belgeselde, görüntüye gelen kişilerin kim olduklarının not düşülmemesiydi. Bu nedenle herkesin tanıyabileceği ünlü isimlerin dışındaki karakterlerin kim olduğunu öğrenemeden salondan ayrıldım.

Son olarak Hotel Chelsea’de konaklamış ünlülerden birkaçını sayarak, otelin yakaladığı şöhreti biraz daha netleştirmek isterim kafanızda: Leonard Cohen, Stanley Kubrick, Milos Forman, Ethan Hawke, Dennis Hopper, Uma Thurman, Jane Fonda, Tom Waits, Bob Dylan, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Sid Vicious, Madonna.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.