Blindness

85 yaşındaki Portekizli yazar José Saramago, 1995 yılında, 288 sayfalık bir kitap yazdı. Aynı yıl Portekizce, 1997 yılında ise “Blindness” ismiyle İngilizce olarak yayımlanan kitap, yazarın kariyerindeki en önemli eser olarak nitelendirildi. Bu kitap, bir diğer Latin olan ve daha önce City of God filmini yöneten Fernando Meirelles’in de ilgisini çekti ve yönetmen, Blindness’ın filmini çekmeye karar verdi.

Blindness, orijinalini son güne kadar asla bilemeyeceğimiz kıyamete alternatif bir senaryo içeriyor diyebilirim. Bir gün, tek bir insanda ortaya çıkan geçici körlük virüsünün bulaşıcı olduğunun fark edilmesi, bir felaketin başlangıcı olarak not edilir. Önce bu kişiye yardım etmeye çalışan birine, sonra da bu kişinin tedavi olmak için gittiği doktora bulaşan virüsün gitgide daha çok insana yayılmasıyla felaketin önü alınamaz.

Dramatik, gergin ve zaman zaman da korkutucu bir atmosfere sahip olan film, yönetmenini baz alarak bu filme gidenler için City of God’dan sonra biraz hayal kırıklığı yaratabilir ancak Blindness’ın oldukça başarılı bir film olduğunu söylemeliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.